آلیاژهای حافظه دار و کاربرد های آن در صنعت

کاربرد آلیاژهای حافظه دار

قیمت میلگرد استاندارد در مشهد 

آلیاژ حافظه‌دار گروهی از آلیاژهای فلزی می باشند كه این بضاعت را دارا هستند كه در صورتی‌که آنها‌را تا بالای دمای ویژه‌ای گرم كنیم , حاذق به بازیابی شكل اول خویش خواهند بود . که می‌توان از آن برای انجام آزمایشات سرگرم‌کننده بهره برد . برای مثال درصورتی که شما یک فنر فلزی معمولی را از دو طرف بکشید تا صاف شود , راهی برای برگشت فنر به صورت نخستین نیست کاربرد آلیاژهای حافظه دار. در حالی که یک فنر درست شده از فلز حافظه‌دار می تواند به راحتی به فرم پر پیچ و خم خویش با حرارت دادن تا دمای 50 سکو سانتی‌گراد ( به وسیله آب داغ یا این که هوای داغ ایجاد شده به وسیله سشوار ) تبدیل شود

قیمت تیرآهن روزدر تهران

( صورت 1 ) . فلز حافظه‌دار را می‌توان با یک نوار لاستیکی مقایسه کرد که می – تواند به صورت قابل توجهی کشیده شود سوای این که از صورت بیرون شود . هنگامی فنری از فلز حافظه‌دار ساخته می شود , قابلیت و امکان جاذبه و انبساط دارااست و شبکه‌ی کریستالی قابل تغییر تحول است فارغ از این‌که وخیم شود . هنگامی فنر تا دمای خاصی حرارت داده می‌گردد کاربرد آلیاژهای حافظه دار, اتم‌های شبکه‌ی کریستالی مجددا نظم و ترتیب اولیه‌ی خویش را به‌دست می آورند و فنر پیچ در پیچ میشود . به عبارت دیگر فنر صورت اولیه‌ی خویش را به یاد میاورد .

صورت 1

در سال 1965 , اولی محرمانه از آلیاژ فلزی از نیکل و تیتانیوم به وسیله ناوال اوردنانس ( Naval Ordnance ) ساخته شد . که‌این آلیاژها را نایتینول نامیدند . اسم این آلیاژ , از صحبت اولیه Nickel Titanium Naval Ordnance Laboratory ( Nitinol ) گرفته شده است کاربرد آلیاژهای حافظه دار. این گونه از آلیاژها خاصیت مخصوص به شخصی دارا‌هستند . آن ها صورت خویش را به خاطر می‌سپارند . این خواص هوشمندانه ناشی از بضاعت و توان ماده در قبال تغییر‌و تحول فاز است .

قیمت تیرآهن 16در مشهد

کاربردهای آلیاژ حافظه‌دار

استخوان‌های شکسته میتوانند با آلیاژهای حافظه‌دار بهبود پیدا نمایند . ورق آلیاژ دارنده حافظه‌ی انتقال دما است که در حدود دمای تن است و به هر دو رمز استخوان شکسته متصل میگردد . کاربرد آلیاژهای حافظه دار بر اثر حرارت تن , ورق رغبت داراست تا منقبض شود تا صورت اولیه‌ی خویش را مراقبت نماید . براین اساس یک نیروی تراکمی را به استخوان شکسته در نصیب ترک یا این که شکستگی اعمال می نماید . بعداز این‌که استخوان شکسته تسکین می یابد , ورق‌های حافظه‌دار به صورت مداوم با اعمال نیروی فشرده سازی سبب تقویت استخوان‌ها در بازه توانبخشی می گردند . کاربرد آلیاژهای حافظه دار آلیاژهای حافظه‌دار همینطور به جای مفصل ران نیز کاربرد دارا‌هستند که ناشی از قابلیت و امکان ارتجاعی فراوان بالای ( سوپرالاستیسیته ) آن است .

قیمت ورق سیاه معمولی

‌در گرفتگی رگ‌های خونی , یک دسته لوله از محصول آلیاژ حافظه‌دار به صورت فشرده باطن رگ تنگ , قرار می گیرد , فلز حافظه‌دار یک حافظه‌ی انتقال دما را در حدود دمای تن دارااست , به این ترتیب فلز حافظه‌دار منبسط می شود تا رگ‌های خونی را گشوده نماید . انواع عایق رطوبتی


به کارگیری از آلیاژ حافظه‌دار در ارتودنسی دندان , صورت دیگری از قابلیت‌های آن است . سیم‌های ارتودنسی از محصول Ni – Ti هنگامی در دمای ثابتی می باشند صورت خویش را نگهداری می‌نمایند کاربرد آلیاژهای حافظه دار, و به دلیل امکان سوپرالاستیسیته‌ی این فلز , سیم‌ها , صورت اولیه‌ی خویش را پس از تکرار فشار و حذف آن مجدد به‌دست میاورند .

مصالح تجدید پذیر ساختمانی

‌انتخاب دما و در دست گرفتن سیستم دمایی آب در خزینه و دوش آب , هم یکی دیگر از کاربرد آلیاژ حافظه‌دار است . آلیاژ‌های حافظه‌دار میتوانند برای محدود کردن جریان آب از روش عکس العمل در قبال تغییرات دمایی , پباده سازی شوند . که‌این فرمان از سوخته شدن با آب داغ خودداری میکند . فلزات خاطر دار این قابلیت را هم آماده می کنند که آب , در دمای مطلوب جریانش را از راز بگیرد . فلز روی چیست

انواع ناودانی و قیمت آن ها

‌خطوط و لوله‌های حمل کننده گاز و یا این که سیالات سمی یا این که اشتعال پذیر می بایست به دلیل خودداری از حادثه ها فاجعه آفرین , به شدت در دست گرفتن شوند . بدین ترتیب سیستم‌های کنترلی میتوانند بوسیله آلیاژهای حافظه‌دار برنامه‌دار شوند تا به محض ارتقاء دما خاموش شوند کاربرد آلیاژهای حافظه دار. که‌این فرمان تا حدود متعددی میتواند از مشکلات احتمالی در صنایعی مانند پتروشیمی , گاز , داروسازی و . . . بکاهد .

روش محاسبه وزن میلگرد

‌در آگهی‌های تجاری مختص , شرکت‌های سازنده‌ی عینک , نشان انواع استاندارد میلگرد