قیمت ورق و برشکاری با لیزر

برشکاری ورق فولادی با لیزر یکی از روش های برش است. ورق‌های فولادی در اندازه‌ها و انواع گوناگون توسط کارخانه‌های مختلف تولید می‌شوند. برخی ورق‌ها به‌صورت فابریک و برخی ورق‌ها به‌صورت رول و برشی ساخته می‌شوند. ورق رول برای استفاده در اندازه‌های موردنیاز با ابزارهای مختلف برش داده می‌شود. در این نوشته می‌خواهیم در مورد قیمت ورق و برشکاری با لیزر صحبت کنیم.

قیمت ورق و برشکاری با لیزر

انواع روش‌های برش ورق

در این میان لیزر یکی از بهترین روش‌های برشکاری ورق فولادی است؛ که ویژگی‌های آن را در ادامه معرفی می‌کنیم. قیمت ورق و برشکاری

برشکاری ورق با لیزر

در این روش فولاد با اشعه لیزر که در محل برش متمرکز می‌شود، برش می‌خورد. پرتو اشعه قابل دیدن نیست و در محل موردنظر با تولید گرما باعث ذوب فلز می‌شود. روش کار به این صورت است که پرتو از طریق نازل و با لنز متمرکز می‌شود. فاصله لنز تا فلز را می‌توان تنظیم کرد؛ بنابراین می‌توان نقطه کانونی پرتو را در ارتفاع مناسب دریافت کرد. هم‌زمان با تابیدن پرتو اشعه به قیمت ورق، یک جت گاز مواد را از محل برش بیرون می‌زند و برشی پیوسته ایجاد می‌شود.

برش ورق با لیزر چه مزایایی دارد

چرا لیزر؟

می‌توان مهم‌ترین دلیل انتخاب روش لیزر برای برش ورق را در دقت بالای آن، غیر تماسی بودن و قابل‌استفاده در ضخامت‌های مختلف است. اخیراً استفاده از روش لیزر در برشکاری افزایش یافته است. برش به‌وسیله لیزر را می‌توان با دستگاه‌ها و سیستم‌های کنترل CAD/CAM با سه محور و یا ربات‌های شش محوره سه‌بعدی نیز کنترل کرد تا به‌صورت اتوماتیک انجام شود.

قیمت ورق و برشکاری

بعد از برش‌کاری فلز با لیزر، لبه‌های آن چهارگوش می‌ماند و حتی برای برش مقاطع غیرفلزی که دارای کربن، منگنز (با ضخامت 2. میل) آلومینیوم (ضخامت 10 میل) ترموپلاست و… هستند نیز می‌توان از لیزر استفاده کرد.

بعد از برش با لیزر، سطح دارای کیفیت خوبی است و نیاز چندانی به عملیات پرداخت ندارد. قیمت ورق و برشکاری

لیزر مورداستفاده برای برشکاری

برای برش ورق با لیزر می‌توان از طول‌موج‌های مختلفی استفاده کرد تا با متمرکز شدن در یک نقطه کوچک و داشتن شدت کافی، عمل برش انجام بگیرد.

در این میان لیزر فیبری یکی از جدیدترین انواع لیزر در این روش است. به خاطر داشتن کارایی، کیفیت، توان و شدت خوب لیزر در مقایسه با روش‌های دیگر بیشتر استفاده می‌شود.

مزیت‌های لیزر CO2 در برابر Nd:YAG:

مد پرتو در لیزر به چه معناست؟ مد پرتو نشان‌دهنده پخش انرژی از مقطع عرضی که بر موارد زیر اثر می‌گذارد: قیمت ورق و برشکاری

مد پرتو بر اندازه پرتو و درنتیجه بر شدت پرتو متمرکزشده تأثیرگذار است.

مد پرتو بر شدت پخش پرتو در نقطه کانونی، بنابراین بر کیفیت برش تأثیرگذار است.

توضیحات استاندارد
A/S516-GRADE 60 ASTM/ASME
DIN 17155 HII DIN STANDARD
BS1501-161-430A BRITISH STANDARD
EN10028 P265GH EUROPEAN NORM

متوجه شدیم که مد پرتو برای برش با کیفیت ضروری است و اگر بخواهیم یک مد پرتو مناسب معرفی کنیم، می‌توان مد پرتو گوسی (پرتو در مقطع عرضی دارای توزیع نرمال است) را نام برد. همان‌طور که مشاهده کردید، لیزرهای مختلفی وجود دارد، به همین ترتیب می‌توان انتظار داشت که مدهای پرتو متفاوتی نیز وجود داشته باشد.

مزیت‌های برش با Yd: YAG نسبت به CO2:

چه فاکتورهایی بر فرایند برش با لیزر مؤثر است

فاکتورهای فرایند:

فاکتورهای برشکاری:

فاکتورهای ماده تحت برش: